Zvěř v domácnosti nebo chovu?

Mazlíčci, i předmět podnikáníBarunka s Mikešem a Punťou

Máme rádi zvířata, žijeme s nimi. Jsou součástí našeho života i jídelníčku. Tak už je náš život nastaven.

Samozřejmě je s nimi spojeno i mnoho starostí. Především obojí důvody k chovu zvířat přinášejí různá rizika. Je tu možnost nemoci a úhynu, potřeba veterinární péče. Druhá stránka chovu je, že sama zvířata mohou způsobit škodu, za kterou odpovídá především majitel, ale i ten, komu bylo zvíře svěřeno do péče.

Jiný je způsob zajištění péče a odpovědnosti u mazlíčků, jiný u hospodářských zvířat.

Podnikatelé, kteří se věnují chovu zvířat, jsou zpravidla pojištění na různá podnikatelská rizika, ale i oni by se měli zajímat o to, zda mají podchycená specifická rizika, spojená s chovem zvířat.

Chovatelé mazlíčků, pokud zrovna nemají nějakého výstavního či soutěžního šampiona, tuto stránku chovu podceňují. Nestačí mít kočku nebo psa rádi, živit je, pečovat o jejich hygienu a podobně. Stejně jako člověk, i zvíře trpí chorobami, ale na rozdíl od něj nejsou povinně pojištěná. Ještě horší je, že psů a koček je tolik ras, které se svými tvary a velikostmi těl liší, takže veterinární péče o ně je vždy dost nestandardní. To znamená, že drahá, dražší, nežli péče o člověka. Nepřipraveného chovatele pak může úraz nebo nemoc miláčka dost krutě zaskočit.

Právě proto některé pojišťovny nabízejí i pojištění veterinární péče. Není jich mnoho. A ani to není levné pojištění. Ale jeho placení je vždy podstatně levnější, než placení veterinárních zákroků. Zodpovědný chovatel by měl být i na to připravený.

107_0712Druhou věcí je odpovědnost. Víme, jaké škody na majetku či zdraví dokáží napáchat tzv. bojová plemena psů. Ale on i takový voříšek nebo kočička dokáží své. Stačí se jen někam nešikovně připlést, třeba pod kola rychle jedoucího cyklisty. Vodítko s košíkem všechno nevyřeší. Zvíře nemůžete uhlídat na 100%. Ale to se nakonec stane i lidem, že nechtěně způsobí někomu škodu. Proto jsou tu balíčky pojištění odpovědnosti, které kryje všechny členy domácnosti, včetně čtyřnohých.

Chovatelství, ať už soukromé nebo profesionální, v sobě tedy zahrnuje i rizika. Na ta však lze být připraven.

PŘIJĎTE SE PORADIT K NÁM DO KANCELÁŘE. ZDARMA VÁM PŘIPRAVÍME LEVNÁ, ALE DOSTATEČNĚ KVALITNÍ POJIŠTĚNÍ PRO VAŠE ČTVERNOHÉ PŘÁTELE.