13. díl na téma ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ – Milují pojišťovny rizikové sporty?

13. Životní pojištění - 01

Rizikové sporty – horolezectví, paragliding, potápění …

                Položili jsme si na závěr minulého dílu otázku, zda pojišťovny milují rizikové sporty. Milují?

                Klienti pochopitelně ano. Někdo víc, někdo méně. Škádlení smrti povzbuzuje produkci adrenalinu, což nám asi při dnešní úrovni civilizace a pohodlí chybí. Člověk je bojovník. A tak se ve volném čase pokoušíme prolamovat hranice svých možností. Naše lyže jezdí podstatně rychleji, než kdysi prkénka z bečky. Totéž lze říct o bicyklech – schopný sportovec může občas pozlobit i motoristu, ale tak krytý karoserií, jako on, není. Pronikáme do říší, vyhrazených přírodou jen rybám nebo ptákům. Lezeme na skály nebo se spouštíme do jeskyní a propastí. Je jisté, že právě při sportu hrozí zcela specifická zranění i s trvalými následky či dokonce usmrcení. Tak co na to pojišťovny?

                Jejich zaměstnanci i manažeři jsou také lidé a mají své koníčky, ale jako pojišťovny už musejí být vůči takovým aktivitám minimálně ve střehu. Pojistnou událostí je taková, která se stane omylem, náhodou, nezáměrně. Paraglidista se pochopitelně nechce zabít nebo zranit, jen se proletět. Ale je jasné, že při tom hrozí nějaké zranění víc, než třeba při bowlingu. Je sporné, do jaké míry je pak takové zranění čistě náhodné. A tak už při sepisování smlouvy je třeba počítat s tím, že se Vás na Vaše záliby a koníčky pozeptají:

                Pojišťovny sport podporují, jelikož ten je zárukou dobré zdravotní kondice jejich klientů. Ale všeho s mírou. Předně budete dotázáni, jakým sportům se věnujete, ale také, jak intenzivně: rekreační, soutěže, profesionálně … ? Může být, že zapřete, že se věnujete vrcholovému sportu, čímž si pojistné zlevníte. Zraníte-li se pak ale na Olympiádě, nehrozí Vám sice žádný postih, ale pojišťovna jednoduše nic platit nebude. Některé sporty jsou vůbec hned ve výlukách: typicky paragliding, horolezectví nebo potápění. To však neznamená, že jsou zcela nepojistitelné.

                Ovšem ani pojišťovny nemohou zcela ignorovat inklinaci veřejnosti k adrenalinovým sportům. Jak říkám, sami je také provozují. Míra tolerance vůči rizikovosti volnočasových aktivit je ovšem různá. Někde mají výluky nesmlouvavé, jinde je možné jít cestou dražšího pojistného, individuálně sjednat na výjimku, ale mnohem výhodnější je možnost některé sporty během roku na nějaké omezené období (třeba dovolené) aktivovat, protože to bývá bez příplatku.

                Jak si sjednat pojištění vhodné pro Váš styl života a volnočasové aktivity? I od toho je tu naše kancelář, abychom Vám odborně poradili.

                Příště, tedy 4. 4. 2016, si dáme malé opáčko a toto téma ukončíme. Věnujte prosíme pozornost i dalším tématům.

Celý text ke stažení v pdf

2 Komentářů

  1. Pingback: 12. díl na téma ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ – Co je to připojištění BEST DOCTORS?

  2. Pingback: Životní pojištění? Nejde jen o smrt, ale o život!

Přidávání komentářů není povoleno.