Můžeme si dovolit hypotéku?

… již od listopadu 2016 jsme svědky postupného omezování přístupu občanů k hypotečním úvěrům ze strany ČNB i zákonodárců, a v dubnu 2017 by mělo ještě přituhnout. Bývaly možné 100% hypotéky, KB nabízela dokonce 130%! To znamená, že občan mohl získat buď celou částku investičního záměru, nebo dokonce i 30% z této částky jako neúčelovou půjčku za stejně výhodných podmínek, jaké nabízí hypotéka – úvěr jištěný zástavou nemovitosti určené k bydlení. To už není od listopadu možné: napřed měl mít občan 5% prostředků vlastních, postupně 15%, a od dubna bude muset mít třeba na koupi domu našetřeno 20% jeho ceny. Chcete-li koupit domek za 1 milion, musíte mít svých 200 tisíc, aby Vám banka půjčila zbytek. Ne každý má k dispozici další nemovitost do zástavy.

Záměr ČNB ani parlamentu nebyl pochopitelně bránit lidem ve štěstí. Především ČNB se zalekla vývoje trhu s nemovitostmi při dostupných hypotékách: nemovitosti nabývaly na ceně, lidé se zaúvěrovávali. Kdyby však přišla drobná krize, masa lidí s hypotékami by najednou nebyla schopná splácet, nemovitosti, kterými ručili, by se dostaly na trh, ten by se okamžitě přesytil, nebylo by dost zájemců o jejich nákup, jejich cena by pak prudce klesla, takže by měly mnohem menší hodnotu než úvěr, který jistily. To není jen spekulace, takhle začínaly všechny globální ekonomické krize ve 20. a 21. století, včetně té poslední, když se zhroutil americký trh s nemovitostmi. Důsledky to mělo i ve zbytku světa. ČNB chtěla zabránit tomu, aby se lidé bezhlavě zadlužovali a ceny nemovitostí rostly. Můžeme si myslet své. Náš občan je vůči úvěrům tradičně rezervovanější než průměrný Američan, který v úvěrech nevidí zadlužení, pro něj jsou samozřejmé jako vzduch, který dýchá. Je tedy otázkou, zda zrovna z hypotečního trhu ČR vanul nějaký nebezpečný vítr pro zbytek světa, zda ohrožoval naši ekonomiku, nebo zda opatření, k nimž se sáhlo, byla nutná či alespoň moudrá. Výsledkem je fakt, že po vlně nebývale levných a dostupných hypoték náhle dosáhne na hypoteční úvěr jen omezený počet občanů, jen ti s vyššími příjmy. Kdo nechytil tu správnou vlnu, už se nechytne. Kdo u nás může mít bokem 200 a více tisíc?

A přece ani dnes nejsou lidé bez šancí. Úroky pravda vzrostly, ale ne zase o tolik. Krom toho Banky nechtějí o trh, který se v letech 2015-2016 začal slibně rozvíjet přijít. Čeští občané si začali troufat na hypotéky, a teď by to mělo skončit? A tak se našly způsoby, jak alespoň bývalé 100% hypotéky napodobit. JAK NA TO, O TOM SE DOZVÍTE U NÁS. NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT, ABYCHOM SI SJEDNALI SCHŮZKU.

Jedna nepřesnost na ČT 24: od dubna budou možné jen 80% hypotéky. Na 90% podle vnitřních směrnic bank dosáhne jen každý pátý žadatel.