Policista na křižovatce …

Ze života naší kanceláře

Kdysi bývali na každé křižovatce. Byli předmětem nejrůznějších vtipů, oblíbenou součástí grotesek. Strážníci. Kdo by nevzpomněl na film Četník a četnice, kde dvojice ochránců a pomocníků motoristů, místo, aby se věnovali řízení dopravy, svým tanečkem způsobí hromadnou havárii (v níž se ocitne i československá Škoda 100!). U komedií si ale neklademe ryze praktickou otázku, kdo pak to všechno na konec zaplatil? Pak je ze silnic vytěsnily semafory, dnes na provoz levnější kruhové objezdy. Někdy, když se do nich zoufale snažíte najet, nostalgicky vzpomenete na lidskou tvář strážníka.

Makléřská kancelář musí pro svého klienta hledat vždy pro něj vhodné řešení. Závislý pojišťovací agent, pracující pro konkrétní ústav, má ruce svázané nabídkou své firmy. Jako makléři jsme svobodnější, ale i tak jsme závislí na tom, co pojišťovny zrovna nabízejí. Ty se pochopitelně zdráhají pojišťovat příliš rizikové klienty i situace. Ale makléř má k dispozici nabídky všech firem. Proto může řešit někdy i velmi nestandardní požadavky svých klientů.

Na naši kancelář se nedávno obrátil mladý, začínající policista. V brzké době by měl pocítit důvěru zaměstnavatele v jeho schopnosti – chtějí mu svěřit křižovatku k samostatnému řízení. Na jednu stranu se těší, ale moudře si uvědomuje, jak zodpovědná funkce to je, a co vše by mohl byť neúmyslně napáchat! Proto se zajímal o pojištění odpovědnosti vůči zaměstnavateli, lidově „na blbost“.

Odpovědnostní rizika jsou klienty velmi žádaná, ale pojišťovny se k nim staví rezervovaně. Pokud je lze sjednat samostatně, pak za velmi vysokou cenu. V případě onoho policisty by to bylo nejlevnější přes dva tisíce ročně, a to jsme se museli snažit! Pojišťovny tato rizika raději „lepí“ k jiným smlouvám, u některých pojišťoven je vůbec samostatně sjednat nelze. Jako „přílepek“ mohou být i za polovic. Jenomže tady nastává další problém, povolání pojištěnce.

Příslušník ozbrojených složek je pro pojišťovny rizikový. Donedávna nešlo na život policistu nebo vojáka pojistit vůbec. Když, tak jako III. i IV. rizikovou skupinu (tyto kategorie jsou u pojišťoven nastaveny různě) a se spoustou výluk, takže by se takové pojištění ani nevyplatilo.

Odpovědnost vůči zaměstnavateli má svá specifika: jeho výše se řídí hrubým měsíčním příjmem, neboť zaměstnavatel může požadovat bez ohledu na skutečnou výši škody jen 4,5 násobek Vaší hrubé mzdy. Nic víc, i když se o to různí zaměstnavatelé pokoušejí. Na škody svých zaměstnanců by měli být pojištěni sami. Výší hrubé mzdy se řídí i pojistné limity; na vyšší částku nemá cenu se pojišťovat, protože pojišťovna se bude řídit při plnění výhradně platovým výměrem (pokud by chtěl v případě škody zaměstnavatel víc, měl by Vám přidat). Přesto se do tohoto pojištění málo které pojišťovny pouštějí, a taková odpovědnost se jen nesnadno „přilepuje“. Pohořeli jsme i u pojišťovny, se kterou se nám spolupracuje nejlépe, která dokonce nemá ani žádná zaměstnání ve výluce.

Přece i pro policistu jsme našli vhodné pojištění. Podařilo se nám na trhu najít pojišťovnu, pro kterou je policista jen ve II. rizikové skupině (podobně, jako třeba dělník u běžícího pásu), a která nám umožnila odpovědnosti v občanském životě i vůči zaměstnavateli velmi výhodně spojit s životním a úrazovým pojištěním.

 

STEJNĚ SI DÁME PRÁCI I S VAŠIMI POŽADAVKY. NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT.

Mgr. Jakub Dvořák